Wycieczki piesze szlakami Biebrzańskiego PN

Wycieczki piesze po Biebrzańskim Parku Narodowego są bardzo interesujące ze względu na możliwość poznania kultury i historii. Krajobraz biebrzański i styl życia na wsi zachował wiele z tego, co w wielu innych częściach Polski i Europy jest już zapomnianą przeszłością. Można tu spotkać malowniczą zabudowę wiejską, zarówno drewnianą jak i budynki wznoszone z licznie występujących głazów narzutowych oraz studzienne żurawie.

W pejzaż Doliny Biebrzańskiej wpisane są przydrożne krzyże i kapliczki, a wielką ozdobą każdej wsi są liczne gniazda bocianie. Wycieczki piesze pozwolą nam z bliska przyjrzeć się okolicy, porozmawiać z miejscową ludnością i poznać historię opowiadaną gwarą charakterystyczną dla tego regionu.

Informacje praktyczne

Osoby przebywające w Biebrzańskim Parku Narodowym są zobowiązane do przestrzegania przepisów obowiązujących na jego terenie.
Ze ścieżek można korzystać od świtu do zmierzchu (tzn. na godzinę przed wschodem słońca, do godziny po zachodzie słońca).
Grupy turystów liczące powyżej 7 osób zobowiązane są zwiedzać Biebrzański Park Narodowy (dotyczy szlaków lądowych) pod opieką licencjonowanego przewodnika.
Na wyznaczonych szlakach w Biebrzańskim Parku Narodowym turysta zobowiązany jest do wykupienia biletu wstępu na szlaki lądowe, który należy mieć przy sobie. (Bilety można nabyć u nas w Biebrza24)
Ścieżki na krótkich odcinkach biegną drogami publicznymi, prosimy o trzymanie się lewej strony i zachowanie szczególnej ostrożność przy mijaniu z pojazdami mechanicznymi.
Ścieżki biegowe i szlaki mogą być czasowo zamykane, dla potrzeb ochrony przyrody przez pracowników Biebrzańskiego PN.

Bieganie w Biebrzańskim Parku Narodowym

Bieganie po lesie czy też w otoczeniu biebrzańskiej przyrody jest o wiele przyjemniejsze i zdrowsze niż bieganie wśród wielkomiejskiego zgiełku. Zapraszamy zatem na leśne ścieżki biegowe w Biebrzańskim Parku Narodowym, jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Polsce.

Ścieżki przeznaczone są dla osób uprawiających biegi, nornic walking, turystykę pieszą czy narciarstwo biegowe. Na trasie znajdują się przyrządy do ćwiczeń rozciągających oraz wiaty, jako miejsca odpoczynku. Wyznaczone trasy prowadzą zasadniczo przez tereny płaskie i są oznakowane, co sprzyja dobrej orientacji w terenie.

Las i cisza to główne atuty tych miejsc, gwarantujące prawdziwy odpoczynek i wyciszenie od dnia codziennego. Szansą na niezapomniane wrażenia jest możliwość obserwacji zwierząt w naturalnym ich środowisku jak również otaczającej flory w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Bezpieczeństwo podczas biegania

Pamiętaj!!! – by bieganie było bezpiecznym wypoczynkiem, zaleca się:

Przed rozpoczęciem biegu lub marszu wykonaj około 5 – 10 minutową rozgrzewkę.
Śledź oznakowanie znajdujące się na szlaku.
Zatrzymuj się w miejscach, gdzie będziesz dobrze widoczny i używaj elementów odblaskowych.
Biegnąc w grupie utrzymuj odpowiednią odległość między osobami poprzedzającymi.
Bądź ostrożny na mokrej lub niestabilnej nawierzchni.
Zwracaj uwagę na potrzeby innych użytkowników korzystających tak jak Ty ze ścieżek.
To odludne miejsca, rozważ czy Twoja kondycja pozwala na samotne bieganie.

Wszyscy odwiedzający Polskie Parki Narodowe są uprzejmie proszeni o poszanowanie przyrody, która się w nich znajduje, zachowanie ciszy i pozostawienie po sobie takiego porządku, jakiego by oczekiwali przy następnej wizycie. 

Galeria zdjęć - Wycieczki piesze