Role na tratwie, czyli innymi słowy, kto jakie ma prawa i obowiązki na pokładzie tratwy podczas spływu. Pamiętajcie, że tratwa ma ograniczoną przestrzeń dlatego też dobra organizacja jest Waszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. To Wy podczas spływu będziecie spędzać ze sobą dzień, dwa, trzy, cztery lub więcej jeżeli zdecydujecie się na dłuższy spływ. Aby zadbać o bezpieczeństwo na tratwie i  broń Boże nie doprowadzić do burdy na pokładzie 😉 należy od razu ustalić zasady współpracy załogi. Współpraca na tratwie jest nieodzownym elementem wyprawy. Zdarza się również w niektórych przypadkach, że jedna osoba przejmuję kilka funkcji lub zostaje mianowana na inną pozycję, albo wręcz przeciwnie zdegradowana. O tym decyduje sam kapitan lub po naradzie z resztą załogi. Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane stanowiska na tratwie.

*Czytaj je z przymrużeniem oka 😉

Jakie role wyróżniamy na tratwie i do kogo co należy?

 

Załoga

Załoga, (ekipa) - zespół osób obsługujących jednostkę pływającą w tym przypadku tratwę biebrzańską.

Kapitan

Kapitan - najwyższa ranga na tratwie i najważniejszy głos. Najczęściej zostaje nim organizator wyprawy. Na tratwie każdy bez wyjątku słucha się kapitana. To on odpowiada za załogę, tratwę i cały osprzęt. Kapitan załatwia w biurze wszystkie niezbędne formalności przed i po spływie.

Kucharz

Kucharz - tej osoby nie trzeba przedstawiać. Zajmuje się przygotowywaniem posiłków na tratwie. Pamiętaj, aby wziąć odpowiednią ilość jedzenia w stosunku do wyprawy. Nad Biebrzą nie znajdziesz wsparcia w McDonald, KFC, a i Pizza Hut też tu nie dowozi.

Majtek

Majtek – osoba wykonująca proste prace na tratwie. Majtka nazywano także chłopcem okrętowym albo pokładowym. Zadaniem jego jest przede wszystkim dbanie o porządek na pokładzie. Spełnia najrozmaitsze posługi: może szorować pokład, zwijać lub rozwijać liny, przenosić wiadomości lub pomagać dla każdego, kto go o to poprosi.

Kronikarz

Kronikarz – osoba, która zajmuje się prowadzeniem dziennika pokładowego. Dziennik Pokładowy na czas trwania spływu można wypożyczyć u nas w biurze podczas załatwiania niezbędnych formalności przez kapitana. Jeżeli chcesz zostać kronikarzem na tratwie przypomnij kapitanowi, aby wypożyczył dziennik i pamiętaj, aby na zakończenie spływu oddać go z powrotem. Prowadzenie dziennika nie zajmuje całego dnia. W czasie wolnym kronikarz powinien uczestniczyć aktywnie w spływie i pomóc załodze wedle wcześniejszych ustaleń.

Flisak

Flisak (oryl, flis, retman) – osoba, która zajmowała się w dawnej Polsce flisem czyli, innymi słowy, rzecznym transportem (spławem towarów). W naszym przypadku flisak biebrzański to nikt inny jak wioślarz tratwy. Nie zawsze tratwa płynie sama. Aby móc się nią przemieszczać flisacy do tego celu używają tak zwanych pychów (długich drągów) do odpychania i wioseł do wiosłowania. Wbrew pozorom nie jest to ani trudna, ani ciężka praca. Każdej załodze tłumaczymy i pokazujemy kwestie poruszania się i sterowania tratwą przed wypłynięciem (warunek: należy słuchać 😉 ).

Sternik

Sternik (nawigator) – zajmuje się nawigacją na tratwie. Jego zadaniem jest dopilnowanie i odpowiednie rozłożenie trasy spływu do ilości dni. Ponadto sternik jak sama nazwa mówi pomaga w sterowaniu tratwą flisakowi (flisak i sternik to bardzo pokrewne role). Wskazane było by, aby sternik uczestniczył kapitanowi podczas załatwiania niezbędnych formalności w biurze przed spływem. Wtedy to dokładnie dobieramy i uzgadniamy trasę spływu pokazując na mapie charakterystyczne punkty wraz ze zdjęciami. Sugerujemy się też różnymi czynniki, które mogą mieć wpływ na Wasz spływ.