Szałasy na palach

Szałasy na palach nad BiebrząSzałasy na palach zostały zaprojektowane przez nas i zbudowane na naszym polu namiotowym w Horodniance. Pole położone jest w Biebrzańskim Parku Narodowym tuż nad samą rzeką Biebrzą i oddalone jest od naszej bazy w Sztabinie o około 3 km.

Do dyspozycji naszych Gości zostało oddanych 12 szałasów. Teoretycznie są one dwuosobowe, praktycznie zmieszczą się tam bez problemu 3 osoby. Wymiary szałasu: 2,5 m x 2,5 m i wysokości w szczycie około 1,5 m.

Cała konstrukcja szałasu jest drewniana i została zbudowana na palach. (Dlaczego? Przeczytasz poniżej).

Szałasy posiadają drzwiczki z przodu, z tyłu natomiast znajduje się otwierane okienko z moskitierą. Wewnątrz szałasu na podłogę została położona wykładzina.

Przy planowanym noclegu należy zabrać ze sobą karimatę ewentualnie materac oraz śpiwór i poduszkę tak jak na nocleg w namiocie. (Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wypożyczenia karimaty, materaca lub śpiwora w naszej wypożyczalni)

W sezonie turystycznym wskazana jest wcześniejsza rezerwacja szałasów.

Pole namiotowe posiada:

Pomost.
Kąpielisko.
Sauna nad Biebrzą.
Natryski.
12 szałasów na palach (2 os.).
Miejsce do rozbicia namiotów.
Drewniane stoły i ławki.
Miejsca na ogniska.
Duża świetlica (wiata) biesiadna z kominkiem.
WC.
Huśtawki.
Boisko do piłki siatkowej.
Stół do tenisa stołowego.
Pompa wodna (kaczałka).

Pole namiotowe jest w pełni zagospodarowane, aczkolwiek bez prądu. Jest tak na wyraźne życzenie naszych Gości, którzy jak twierdzą cywilizację mają, na co dzień.

„Spartańskie” warunki w szałasach na palach, nad rzeką Biebrzą, z dostępem do sauny, to wspaniała odskocznia od miejskiego zgiełku i szarej codzienności.

Skąd pomysł i jak powstały szałasy na palach.

Pierwsze plany i założenia były całkowicie inne. Jako dodatkowa atrakcja turystyczna dostępna w naszej ofercie, miała tam najpierw powstać wioska indiańska. Nie stało się tak ze względu na rozlewiska Biebrzy, które miały miejsce, co roku bardzo wczesną wiosną. Od początków zagospodarowywania przez nas pola namiotowego obserwowaliśmy, jak na przełomie marca i kwietnia Biebrza występuje ze swego koryta, wylewa na pobliskie łąki, a następnie wraca do niego z powrotem. Jest to zjawisko naturalne, które trwa około 2 - 3 tygodni i po tym czasie wszystko wraca do stanu pierwotnego.

Rozlewiska Biebrzy w dużej mierze zależne są od tego, jaką zimę mamy w danym roku i jak obfite są opady deszczu w Dolinie Biebrzy. Z roku na rok w województwie podlaskim, zwanym również polskim biegunem zimna, obserwujemy coraz lżejsze zimy. Wszystko to przez zachodzące zmiany klimatyczne, które bezpośrednio przekładają się na to, że rozlewiska sprzed 10 lat i dzisiejsze są nieporównywalne.

Na zdjęciach poniżej nasze pole namiotowe podczas rozlewisk w tym samym okresie, w różnych latach.

Szałasy na palach podczas rozlewisk wczesną wiosną
Zdjęcie zrobione: 16.04.2013r.
Szałasy na palach pole namiotowe Biebrza24
Zdjęcie zrobione: 20.04.2020r.

W taki oto sposób natura zmieniła nasze plany i zamiast wioski indiańskiej powstały szałasy na palach, które też są wspaniałą atrakcją turystyczną. Nasi Goście różnie je nazywają: ule, budki, kioski, a najczęściej po prostu „ale super, a co to jest?”

Odpowiedź jest prosta... to są szałasy na palach, a jak Biebrza wyleje i są rozlewiska to jest "polska Wenecja". Ogromną i niezapomnianą frajdą jest spanie w takim szałasie, pod którym słyszymy jak chlupie woda. Żeby doświadczyć takiej przygody, Biebrza musi wczesną wiosną wystąpić z brzegów, a z roku na rok coraz rzadziej to się zdarza. Podsumowując, czy z wodą pod szałasem, czy bez wody, nocleg w szałasie na pewno będzie ciekawym doświadczeniem.

UWAGA !!!

Ze względu na budowę obwodnicy Sztabina dotychczasowa droga dojazdowa na Pole namiotowe "Szałasy na palach" została czasowo zamknięta. Prosimy kierować się wyznaczonym objazdem (mapka poniżej).
Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy.