Rowerem przez Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy jest atrakcyjny o każdej porze roku nie tylko na szlaku wodnym Biebrzy, ale i licznych szlakach rowerowych.
W okresie:
wiosennej eksplozji ptasiego życia;
latem, gdy bagna i lasy zachwycają urodą dzikich kwiatów;
jesienią, w czasie godowych turniejów jeleni;
zimą, kiedy spotkanie z łosiem jest pewne niemal na sto procent.
W wypożyczalni w Sztabinie czekają na turystów rowery, a na stronie opisaliśmy trasy rowerowe (z dołączoną mapką) o różnej długości, by zachęcić każdego do wycieczki rowerowej lub kilkudniowego rajdu rowerowego „W 5 DNI DOOKOŁA CENTRUM EUROPY” – wspólnie z innymi kwaterodawcami opracowany program z bazą noclegowo - żywieniową i ciekawymi atrakcjami, by poznać uroki Doliny Biebrzy.
Miejsce Przyjazne Rowerzystom (MPR) na szlaku rowerowym GreenVelo - Biebrza24
Zdrowy styl życia, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i podziwianie przyrody nie tylko z roweru stało się w Polsce bardzo popularne.
Z dumą prezentujemy Wschodni Szlak Rowerowy GreenVelo. O długości ponad 2000 km przebiegający również przez największy w Polsce Biebrzański Park Narodowy.
Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza24 jest korzystnie usytuowany w obrębie szlaku rowerowego GreenVelo. Zapraszamy wszystkich rowerzystów do skorzystania z naszej oferty noclegowej, gastronomicznej i szerokiej gamy atrakcji turystycznych u nas dostępnych.
Wielokrotnie Gościliśmy już miłośników jazdy na rowerze. Po ciężkim dniu i tysiącach spalonych kalorii zapraszamy do skorzystania z wygodnych pokoi i pysznego jedzenia domowego.
Niewątpliwie naszym atutem jest:
Własna wypożyczalnia rowerów.
Własna baza noclegowa i gastronomiczna.
Bezpieczne zadaszone miejsce do przechowywania rowerów.
Możliwość skorzystania z wody na zewnątrz, aby umyć sprzęt.
Na miejscu mieści się Punkt Informacji Turystycznej, gdzie uzyskasz cały pakiet informacji o odwiedzanym przez Ciebie regionie.
Możesz skorzystać z przygotowanych przez nas atrakcji turystycznych: spływy tratwami, spływy kajakami, wycieczki piesze, sauna i wiele innych dostępnych w naszej ofercie.
Na miejscu znajduje się punkt naprawy rowerów, w którym posiadamy niezbędne narzędzia do ich naprawy.
W Sztabinie znajduje się sklep z podstawowymi częściami do rowerów.
W razie większej awarii sprzętu istnieje możliwość dowiezienia części (podzespołów) z pobliskiego serwisu rowerowego w Augustowie.
Na życzenie Gości za dodatkową opłatą zapewniamy transport Gości i sprzętu do wskazanych miejsc.
Dla Gości, którzy chcą wyruszyć o świcie lub zjeść drugie śniadanie na łonie natury przygotowujemy pakiety piknikowe po wcześniejszym uzgodnieniu.
Wszystkich rowerzystów serdecznie zapraszamy do naszego Ośrodka Wypoczynkowego Biebrza24.
Propozycje rajdów rowerowych
Chcąc uatrakcyjnić Państwa pobyt zapraszamy do wzięcia udziału w imprezach u każdego z nas. Oferujemy Gościom zróżnicowaną turystykę aktywną w naszych kwaterach agroturystycznych, oraz kilkudniową wycieczkę rowerową (wspólna oferta gospodarstw agroturystycznych Górnej Biebrzy), którą można rozpocząć w każdej chwili z dowolnie wybranej przez Turystę kwatery. Wszędzie czekają na Gości: rowery, mapka z opisem trasy i miejsc godnych uwagi, domowe jedzenie, natryski, noclegi w namiotach, (pokoje gościnne tylko przy wcześniejszej rezerwacji), oraz miło i sympatycznie spędzicie Państwo czas.
Opis trasy
SZTABIN - HAMULKA (10km)
Małowista - Trzyrzeczki - Leśniczówka Trzyrzeczki
Na całej długości tej trasy można spotkać liczne bunkry radzieckie z 1942r. Jest to Grodzieński Rejon Umocniony - fragment "Linii Mołotowa". Leśniczówka Trzyrzeczki - zaprasza na ścieżkę przyrodniczą "LAS" o dł. 3,2 km (teren BPN).
SZTABIN - HAMULKA (25km)
Krasnoborki - Jasionowo - Krasnybór - Jastrzębna I - Kamienna Stara - Kamienna Nowa
Krasnybór - zał. w 1506r. przez Fiedkę Bohdanowicza Chreptowicza w XVI-XVII w. centrum dóbr Chreptowiczów. Kościół pozakonny p.w. Zwiastowania NMP, jeden z najstarszych na Podlasiu /1584-89/ fundacji Adama Chreptowicza, murowany, gotycko-renesansowy, na rzucie krzyża greckiego; od II połowy XVI w. do 1825r. siedziba zakonów: bazylianów, bernardynów i dominikanów. Obok kościół pod wezwaniem Św. Rocha z 1870r.; Żeliwny nagrobek Wiktorii Wierzbickiej Rymaszewskiej z huty K. Brzostowskiego; pomnik poległych powstańców styczniowych z partii Konstantego Ramotowskiego "Wawra" w kwietniu 1863r.
Na cmentarzu pomnik z nazwiskami 44 ofiar zbrodni NKWD i UB z obławy lipcowej 1945r.
Kamienna Nowa - most kolejowy na rzece Biebrzy wybudowany w 1886r. Fundamenty mostu budowane w kesonach posadowione na głębokości 25 m; w 1945r. most zostaje zniszczony, odbudowany w latach 1955-57. Zachował się również dworzec kolejowy murowany z końca XIX wieku.
Kamienna Stara - drewniany kościół pw. Anny z XVI w. jest najstarszym obiektem sakralnym na Podlasiu. Kościół ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego - dzierżawcę leśnictwa perstuńskiego i nowodworskiego, a później marszałka nadwornego litewskiego. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości dworu - letniej rezydencji. Obok kościoła znajduje się grób gen. Nikodema Sulika, bohatera bitwy pod Monte Cassino, prochy generała sprowadzono z Londynu w 1993r. Drewniany wiatrak holender z 1902r.
HAMULKA - OKOPY (20km)
Kuderewszczyzna - Zwierzyniec Wielki - Lewki - Grodzisk - Kiersnówka - Leśniki - Laudańszczyzna
Na szlaku widzimy umocnienia z okresu II wojny. Są to schrony przeciwpancerne usytuowane w okolicy wsi Hamulka i Kuderewszczyzna.
Grodzisk - kopce Jaćwingów; ruiny dworu.
HAMULKA- OKOPY (33km)
Miedzianowo - Dąbrowa Białostocka - Stock - Różanystok - Suchodolina - Jałówka - Leszczany
Dąbrowa Białostocka - wieś królewska z 1558r.; prawa miejskie otrzymała w 1775r. Zabytki: kościół katolicki p.w. Św. Stanisława z 1905r.; cerkiew prawosławna; cmentarz Żydowski.
Różanystok - położony tu majątek w XVII wieku był własnością rodu Tyszkiewiczów; w wybudowanym przez o.o. dominikanów w 1794r. klasztorze znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1652r.
Suchodolina - rośnie tu lipa, której wiek szacuje się na 300 lat.
W naturalnej wnęce znajduje się kapliczka z figurką Matki Boskiej; drzewo uznane jako "pomnik przyrody prawem chroniony 237".
OKOPY - KOPYTKOWO (25km)
Suchowola - Karpowicze - Zabiele - Dolistowo - Jasionowo
Okopy - nazwa wsi pochodzi od wzgórz morenowych, które z daleka sprawiają wrażenie umocnień fortyfikacyjnych. Miejsce urodzin ks. Jerzego Popiełuszki.
Suchowola - początek osadnictwa XVI w. W roku 1678 August II ustanowił przywilej zezwalający Żydom na osiedlanie się i prowadzenie handlu co przyczyniło się do rozwoju wsi. W roku 1775 kartograf królewski Szymon Antoni Sobierajski w Suchowoli wyznaczył Środek Europy. Głaz narzutowy pod Łukiem Papieskim wyznacza jego umowne miejsce. W roku 1776 sprowadzili się do Suchowoli Tatarzy, których potomkowie mieszkają tutaj do dzisiaj. Zachowali oni swoją religię i tradycje, chociaż zawsze czuli się Polakami.
Karpowicze - należy do najstarszych wsi między Biebrzą a Narwią. Właściciele Karpowicz wznieśli tu kościół w roku 1617, który przetrwał do roku 1865.; kapliczka murowana z 1910r.
Zabiele - drewniane wiatraki holendry z lat 1928 i 1955; w pobliżu wsi stanowisko archeologiczne - cmentarzysko.
OKOPY - KOPYTKOWO (65km)
Suchowola - Karpowicze - Osowiec Twierdza - Goniądz - Wroceń - Dolistowo St. - Jasionowo
Osowiec Twierdza - ogromny system carskich fortyfikacji z przełomu XIX i XX w. Mimo szeregu ataków, twierdza nigdy nie została zdobyta. Podobno też, gazów bojowych użyto po raz pierwszy nie pod Ypres na pograniczu francusko - belgijskim, lecz właśnie pod Osowcem. Właśnie w fosach twierdzy Osowiec zaczęto odbudowę populacji bobra, praktycznie wytępionego przed II wojną światową.
Goniądz - plaża, przystań kajakowa, największa karczma w Polsce kryta strzechą.
Dolistowo Stare - w roku 1536 polował tu Kazimierz Jagiellończyk. Zabytki: klasycystyczny kościół pw. Wawrzyńca z 1771r. ufundowany przez Izabelę Branicką; XIX-wieczna dzwonnica z dzwonem z 1692r.; plebania z 1935r. zbudowana w stylu dworku. W ołtarzu głównym znajduje się słynąca Łaskami Pasja Chrystusa. Rzeźba jest barokowa, a miejscowa legenda utrzymuje, że wyłowiono ją z Biebrzy.
KOPYTKOWO - JAZIEWO (17km)
Jasionowo - Dębowo - Jagłowo
Jasionowo - wieś osaczników. W czasie II wojny światowej spalona przez Niemców;
Dębowo - pierwsza jednokomorowa śluza Kanału Augustowskiego, bezcennego na skalę światową zabytku budownictwa i architektury wodnej, zbudowany w latach 1826-1838.
Jagłowo - jedna z najwcześniej założonych wsi nad środkową Biebrzą z 1596r. Zabytki: charakterystyczna drewniana zabudowa /żywy skansen/; kaplica p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju.
KOPYTKOWO - JAZIEWO (40km)
"Czerwone Bagno" - Leśniczówka Grzędy - szlakiem konnym do Orzechówki - Tajenko - Śluza Sosnowo - Kopiec - Wrotki
Szlak dla zaawansowanych bardzo atrakcyjny. Prowadzi prawie w całości przez BPN. Rezerwat "Czerwone Bagno" - został założony w 1926 roku, by chronić naturalną ostoję łosia i kilka sztuk tego gatunku, które przetrwały II wojnę światową w niedostępnych zakątkach "Czerwonego Bagna". Dzięki zabiegom restytucyjnym dało początek odtworzonej z sukcesem polskiej populacji tego gatunku. Lasy "Czerwonego Bagna" były w okresie walk narodowowyzwoleńczych schronieniem i terenem działań powstańców, podobnie jak podczas drugiej wojny światowej - ugrupowań partyzanckich AK.
Przy Leśniczówce Grzędy zaczyna się szlak konny, który poprowadzi nas drogami leśnymi /l5 km/ do śluzy Sosnowo na Kanale Augustowskim; dalej drogą szutrową /4 km/ do wsi Kopiec; skręcamy w prawo /3 km/ do wsi Wrotki; we Wrotkach odbijamy na prawo /5km/ do Jaziewa.
JAZIEWO - SZTABIN (15km)
Jaziewo - Wrotki - Jaminy - Czarniewo - Sztabin
Wrotki - nieduża malownicza wieś otoczona lasem; w połowie drogi Wrotki - Jaminy figura Matki Boskiej - poświęcona leśnikom.
Jaminy - zał. w XVII w.; drewniany kościół pw. Mateusza Apostoła z ok. 1775r. o konstrukcji zrębowej, przeniesiony w 1845r. z Augustowa; w ołtarzu obraz Św. Trójcy; obok kościoła krzyż poświęcony 24 mieszkańcom rozstrzelanym przez Niemców 20.06.1944r.; pomnik żołnierzy niemieckich z I wojny światowej z 1915r.; pomnik z wyrytymi 30 nazwiskami ofiar zbrodni UB i NKWD z obławy 14.07.1945r. na działaczy podziemia; żeliwne nagrobki i krzyże z huty Karola Brzostowskiego.
Czarniewo - wieś położona na skarpie z pięknym widokiem na Dolinę Biebrzy. Pobojna Góra najprawdopodobniej cmentarzysko Jaćwingów.
Sztabin - zał. w 1598r. przez Adama Chreptowicza pod nazwą Osinki; za Joachima Chreptowicza w XVII w. jako miasto, prawa miejskie utraciło w 1897r. Zabytki: neogotycki kościół pw. Jakuba Apostoła z 1905-1910r. wzniesiony z fundacji Sztabińskiej K. Brzostowskiego; kamienny zegar słoneczny; żeliwne popiersie Joachima Chreptowicza odlane przez wnuka hr. Karola Brzostowskiego; w szkole sala z pamiątkami po Rzeczpospolitej Sztabińskiej; Izba Regionalna koło kościoła; przy drodze Lipsk - Białystok tablica upamiętniająca rozstrzelanych przez Niemców 30 Polaków we wrześniu 1943r.; na Rynku płyta upamiętniająca 7 os. poległych w ok. Sztabina w latach 1945-49 w walce o utrwalenie władzy ludowej, położona w XX rocznicę powstania PRL.
JAZIEWO - SZTABIN (28km)
Wrotki - Kopiec - Promiski - Gabowe Grądy - Bór - Twardy Róg - Komaszówka (jez. Kolno) - Chomaszewo - Huta - Fiedorowizna - Ewy
Bór i Gabowe Grądy - to wsie z 1867r. zamieszkałe przez ludność pochodzenia rosyjskiego, wiary prawosławnej w wersji staroobrzędowców; po lewej stronie widać drewnianą molennę - Świątynię wyznawców starego obrzędu prawosławnego, zbudowaną na wzór zniszczonej podczas II wojny światowej; obok molenny stoi okazały kamienny pomnik poświęcony pamięci staroobrzędowców, którzy polegli w czasie II wojny światowej.
Twardy Róg - dawna osada strzelecka; jezioro Kolno (najpłytsze jezioro w Polsce), które od 1960r. jest rezerwatem przyrody.
Huta - w latach 1820-90 mieściły się tutaj zakłady przemysłowe i domki robotników tzw. Rzeczpospolitej Sztabińskiej; przy żelaznym krzyżu, mieściła się od 1825r. huta żelaza z wielkim piecem i nagrzewnicą cylindryczną poruszaną maszyną parową, odlewano tu ciekawe pod względem artystycznym żeliwne nagrobki, balkony i części do Kanału Augustowskiego; zakład produkujący maszyny rolnicze m.in. sieczkarnie, kieraty, wialnie, młockarnie, pługi, dojarki do krów maszynki do obierania ziemniaków i do bicia masła, koparki elewatorowe do ziemniaków; w 1819r. postawiono tam hutę szkła, produkującą opakowania dla działającej w niedalekim Cisewie gorzelni i browaru; Według prof. J Bartysia, znawcy i badacza historii kultury materiałowej, był to jeden z większych obiektów tego typu w kraju. Brzostowski wprowadził w nim własnego pomysłu piece szklarskie z żeliwa, wyłożone warstwą ogniotrwałą. Jeszcze do momentu przeprowadzonej w 1933r. komasacji gruntów, plac otaczały regularnie domki wieśniaków (potomków robotników sprowadzonych tu z Saksonii i Prus); przebiegał od 1851r. pierwszy w Europie kontynentalny (!) telegraf, łączący biuro fabryczne w domu z zakładami hr. Karola Brzostowskiego (1796-1854).
Koszt usługi obejmuje:
- Rowery
- Noclegi w kwaterach agroturystycznych pod namiotem + natrysk
- Wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja)
- Sztabin - Spływ kajakowy Biebrzą (lub tratwą dla grupy 6 os.)
- Hamulka - Pokaz wypieku sękacza połączony z degustacją
- Okopy - Przejażdżka konna w siodle lub bryczką
- Kopytkowo - Wycieczka piesza z przewodnikiem po rezerwacie BbPN "Czerwone Bagno"
- Jaziewo - Relaks w ruskiej bani (saunie parowej)
Cena: 650zł/osoba
Opis tras rowerowych (PDF 364 kB)
Mapa z trasami rowerowymi (PDF 1,58 MB)
Uwaga!
- W cenie nie jest wliczone zezwolenie do BbPN (ilość dni x cena zł x ilość osób).
- Długość całej trasy wynosi od 87km do 191km.
- Pamiętaj - to Ty wybierasz, którą trasą chcesz jechać (dłuższą czy krótszą).
Mapka wycieczki
Zobacz mapkę
W Kopytkowie należy spytać przewodnika Adama Raczkowskiego, czy można rowerem pokonać drogę do Rezerwatu "Czerwone Bagno".
W zależności od pory roku teren może być podmokły (zalany) lub suchy.
Sztabin - 6,7km - Małowista - 2,4km - Trzyrzeczki - 3km - Leśniczówka Trzyrzeczki - 1,1,km - Kuderewszczyzna - 4km - Hamulka - 5,1km - Leśniczówka Trzyrzeczki - 2,9km - most nad Biebrzą - 4,5km - Jastrzębna I - 2km - Krasnybór - 5,3km - Krasnoborki - 5,3km - Sztabin.
Trasa historyczno - przyrodnicza (szlak niebieski i zielony).
Wzdłuż lewego brzegu Biebrzy - bunkry radzieckie z 1942 roku.
Leśniczówka Trzyrzeczki przyroda BbPN.
Hamulka - pokaz wypieku sękacza u Pana Jana Kułaka.
Krasnybór - pierwsze siedlisko Gminy Sztabin (zabytki).
Sztabin - 5,2km - Horodnianka - 2,4km - Rutkowszczyzna - 2,5km - Ostrówek - 1,9km - Leśniki - 3km - Okopy - 3km - Suchowola - 7km - Kiersnówka - 5km - Domuraty - 3,5km - Sztabin.
W kwaterze agroturystycznej "CentrumEuropy" Pana Tadeusz Grabowskiego w Okopach można skorzystać z przejażdżki konnej. Lub zwiedzić Suchowolę bryczką.
Sztabin - 10,6km - Krasnybór - 2,2km - zjazd na Hruskie - 5,2km - skrzyżowanie drogi Lipskiej - 3,5km - zjazd do leśniczówki Wilkownia - 2,3km - "Kozi Rynek" - 3,2km - urocz. Brzozowy Grąd - 3,1km - Chorabundy Zrąb - 8,5km - Jezioro Sajenek - 1,6km - Jezioro Sajno - 7,4km - Czarnucha - 3,5km - droga nr 8 do Sztabina - 3,6km - Komaszówka (Jezioro Kolno) - 6km - Huta - 5km - Ewy - 2km - Sztabin.
Sztabin - 2km - Ewy - 5km - Huta - 6km - Komaszówka (Jezioro Kolno) - 7,1km - Czarnuch - 2km - Jezioro Sajno - 5,7km - Białobrzegi - 2,9km - Obuchowizna - 1,5km - Bór - 2,1km - Promiski - 4,7km - Kopiec - 5,6km - Huta - 5km - Ewy - 2km - Sztabin.
Sztabin - 3km - Kunicha - 2km - Karolin - 6,1km - Sosnowo - 3km - Promiski - 4,9km - Komaszówka (Jezioro Kolno) - 6km - Huta - 5km - Ewy - 2km - Sztabin.
Rozpoczynając rowerową podróż po szlaku turystycznym im. Karola Brzostowskiego, trzeba wiedzieć, kim był ten wielki Polak. Urodził się on w 1796 roku na Wileńszczyźnie w arystokratycznej rodzinie o bardzo silnych tradycjach patriotycznych. Hrabia Karol Brzostowski był przyjacielem i obrońcą ludu. Wynalazcą i reformatorem, myślą i działaniem wyprzedził swoją epokę. Po ukończeniu kariery wojskowej zamieszkał w dworku w Cisowie. Właśnie w tym okresie hrabia najbardziej zasłużył się ziemi sztabińskiej. W roku 1824 r. w swoich dobrach zniósł pańszczyznę. Jednym z etapów jego działalności było stworzenie samorządu wiejskiego i systemu instytucji socjalnych, takich jak: szkolnictwo i opieka lekarska. Upowszechniał pozytywne normy postępowania: walczył z pijaństwem, bezrobociem i przestępczością na wsi. Nauczył okolicznych chłopów nowych upraw, zmodernizował sztabińską wieś. Karol hrabia Brzostowski sam był pomysłodawcą wielu urządzeń mechanicznych zastosowanych w rolnictwie, takich jak dojarka czy wirówka do mleka. Największym osiągnięciem gospodarczym Brzostowskiego była huta szkła i metalu, jedna z najnowocześniejszych w Królestwie Polskim i Rosji. Świadectwem kunsztu zakładów metalurgicznych Karola Brzostowskiego są liczne nagrobki i krzyże żeliwne znajdujące się na okolicznych cmentarzach. Jednym z najciekawszych miejsc na szlaku im. Karola Brzostowskiego jest wieś Krasnybór, z którą wiąże się ciekawa historia, wyjątkowe zabytki i niezapomniane krajobrazy. Miejscowość założyli w XVI wieku Chreptowiczowie - przodkowie Karola hr. Brzostowskiego. Perłą Krasnegoboru jest kościółek p.w. Najświętszej Marii Panny. Jest to jedna z najstarszych murowanych budowli na Podlasiu. Wybudowany został na przełomie XVI i XVII wieku. Od wielu wieków Sanktuarium Maryjne w Krasnymborze jest miejscem pielgrzymek pątników, których przyciąga tu cudowny obraz Matki Bożej Krasnoborskiej. We wrześniu 2001 roku odbyła się uroczysta koronacja tego cudownego wizerunku przez Jana Pawła II, podczas jego wizyty w Ełku. W Krasnymborze na cmentarzu przy kościele parafialnym Św. Rocha znajduje się piękny pomnik nagrobny Wiktorii Rymaszewskiej - przyjaciółki Karola Brzostowskiego, który to hrabia odlał własnoręcznie. Szlak rowerowy bierze swój początek w Sztabinie. Zanim wyruszycie na szlak, zachęcamy do odwiedzenia Izby Regionalnej Ziemi Sztabińskiej im. Romana Gębicza, mieszczącej się przy Placu Karola Brzostowskiego 8.
W izbie znajdują się eksponaty stanowiące dorobek kultury materialnej obecnych i poprzednich pokoleń Gminy Sztabin, mające nawet 200 lat i więcej. Jednymi z najciekawszych są krzyże i płyty nagrobne z czasów hrabiego Brzostowskiego wykonane w Hucie Sztabińskiej oraz fabryce maszyn i narzędzi rolniczych. Budynek Izby zlokalizowany jest tuż obok neogotyckiego kościoła parafialnego zbudowanego na początku XX wieku, który na stałe wpisał się w krajobraz kulturalno - historyczny Gminy Sztabin. Z kościołem tym wiążą się tragiczne wydarzenia z I i II wojny światowej. Został on dwukrotnie zniszczony podczas działań wojennych. W obrębie kościoła znajduje się grób ks. Rółkowskiego budowniczego kościoła oraz popiersie Joachima Chreptowicza, przodka Karola Brzostowskiego. Na przeciwko kościoła jest park, w którym znajduje się pomnik Karola hr. Brzostowskiego oraz kamień upamiętniający akcję zbrojną Armii Krajowej przeciwko okupantowi niemieckiemu. Następnym etapem szlaku jest wieś Janówek. Szlak jest czytelnie oznakowany i na pewno nie będzie problemu z jego pokonaniem. Charakterystycznym elementem tego odcinka są liczne kapliczki i krzyże przydrożne. Po opuszczeniu Janówka, przez około 10km trasa biegnie lasem, aż do wsi Huta. To właśnie w tej miejscowości znajdowały się zakłady hutnicze Karola Brzostowskiego. Etnograficzną pamiątką po działalności hrabiego Brzostowskiego są niemiecko brzmiące nazwiska mieszkańców wsi. Są oni potomkami fabrykantów sprowadzonych tu przez hrabiego z Prus. W tej części szlaku ciągle towarzyszy nam krajobraz typowy dla sztabińskiej wsi.
Za Hutą szlak biegnie przez piękny las, który jest początkiem Puszczy Augustowskiej. Słynie ona z obfitości darów lasu. Grzybobranie czy zbiór jagód mogą stanowić doskonałe urozmaicenie podczas rowerowej wycieczki. Następnym etapem trasy są wsie Podcisówek i Cisów z zespołem dworskim, w którym żył i pracował Karol Brzostowski.
W Podcisówku szlak przecina drogę krajową nr 8, skąd prosto udajemy się w stronę wsi Kryłatka oddalonej o ok. 2,5km. W roku 1850 dla potrzeb lokalnych uruchomiono jako pierwszy w Polsce telegraf elektromagnetyczny. Hrabia był uczestnikiem Powstania Listopadowego. Za zasługi w bitwie pod Ostrołęką został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Karol hr. Brzostowski zmarł w 1854 roku, w Paryżu. Cały swój majątek zapisał w testamencie swym poddanym jako wspólnocie. W ten właśnie sposób powstała Fundacja Sztabińska. Jej fundusze przeznaczone były na cele społeczne. Z okazji 150 rocznicy śmierci tego wielkiego Polaka rok 2004, Marszałek Województwa Podlaskiego ogłosił Rokiem Karola Brzostowskiego na Podlasiu. W tymże roku w wyniku działań Urzędu Gminy Sztabin, we współpracy z Suwalską Izbą Rolniczo - Turystyczną opracowany został w ramach Zintegrowanego Systemu Szlaków Rowerowych Suwalszczyzny Szlak rowerowy im. Karola Brzostowskiego. Szlak im. Karola Brzostowskiego to trasa rowerowa biegnąca przede wszystkim traktami leśnymi Puszczy Augustowskiej. Łączy on elementy folkloru północnego Podlasia z pięknem przyrody. Ostatni odcinek szlaku przebiega przez wieś Balinka położoną wśród gęstych lasów oraz rezerwat "Kozi Rynek". Jest to jedna z najpiękniejszych części Puszczy Augustowskiej, która urzeka bogactwem nienaruszonej przez człowieka przyrody. Większość powierzchni rezerwatu zajmują olsy i łęgi jesionowo-olszowe, znajdujące się na zabagnionym terenie. Jest to charakterystyczny krajobraz pierwotnej puszczy. Zamieszkują go liczne gatunki zwierząt takie jak: łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, kuny, borsuki i lisy. Jednym z najciekawszych gatunków fauny jest bocian czarny. Rezerwat "Kozi Rynek" był miejscem działań niepodległościowych narodu polskiego.
Na tym terenie znajdują się mogiły powstańców z 1863 roku. Rozegrała się tu bitwa wojsk powstańczych z oddziałami carskimi. Wojskami Polskimi dowodził pułkownik Józef Konstanty Ramontowski. W 1943 roku miało tu miejsce starcie oddziału Armii Krajowej z Niemcami. Ostatnim etapem szlaku jest osada leśna Wilkownia gdzie nasza wycieczka się kończy.
Szczegółowy opis szlaku Karola Brzostowskiego (PDF 56 kB)