Zasady udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego

W każdym Parku Narodowym nie tylko w Polsce, ale i na Świecie obowiązują tzw. zasady udostępniania. Czyli przepisy, które określają jasno normy zwiedzania, przebywania i zachowania się w nim. Biebrzański Park Narodowy również posiada swój ustalony regulamin. Każdy turysta, który chce go odwiedzić powinien się z takimi zasadami zapoznać.

UWAGA! - Posiadamy w ciągłej sprzedaży licencje wędkarskie, zezwolenia na spływy oraz bilety wstępu na szlaki lądowe do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wszystkie te pozwolenia można nabyć u nas w Biebrza24.

Dodatkowe pozwolenie od Dyrekcji Parku na spływ obowiązuje na poniższych szlakach wodnych.

Zezwolenie na spływ kajakowy obowiązuje w terminie od 1 stycznia do 30 czerwca każdego roku kalendarzowego, na odcinkach:

  • Rzeki Biebrzy (Osowiec – Brzostowo). Odcinek ten - 38 km - należy pokonać w ciągu 1 dnia, bez możliwości nocowania na polu namiotowym "Biały Grąd".
  • Na Kanale Rudzkim - od mostu kolejowego do rzeki Biebrzy
  • Na rzece Wissa, od miejscowości Łoje-Awissa do rzeki Biebrzy.

Dzienny limit na powyższe odcinki wynosi 25 osób. W celu otrzymania pozwolenia należy skontaktować się z Działem Edukacji i Udostępniania BbPN, aby dokonać rezerwacji. Odbiór zezwolenia możliwy jest tylko i wyłącznie osobiście w siedzibie BbPN Osowiec -Twierdza 8. Proszę również pamiętać, że otrzymane pozwolenie od dyrekcji BbPN na spłynięcie w/w szlakami wodnymi nie zwalnia spływowiczów od wykupienia karty wstępu na szlaki wodne.

Używanie silników elektrycznych do jednostek pływających

Zezwala się na używanie silników elektrycznych do jednostek pływających, na odcinkach rzek udostępnionych w zadaniach ochronnych do wędkowania, w terminie od 1 lipca do 31 października, pod warunkiem zgłoszenia jednostki pływającej do Parku i uzyskania pisemnego zezwolenia Dyrektora na dany rok kalendarzowy. Aby uzyskać takie zezwolenie, należy wypełnić zamieszczony na stronie internetowej Biebrzańskiego PN wniosek oraz dokonać odpowiedniej opłaty.

Pozostałe zezwolenia na wykonywanie usług przewodnickich oraz zasady udostępniania obszaru BbPN do niezarobkowego i zarobkowego rejestrowania obrazów i dźwięków dostępne są bezpośrednio na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku Narodowego. www.biebrza.org.pl