Czy spływ tratwą jest bezpieczny?

 

Bardzo istotnym tematem nie tylko dla Państwa, ale i dla nas jest Wasze bezpieczeństwo na tratwie. Dość często Goście zadają nam pytanie, czy spływ tratwą jest bezpieczny? TAK! Jest bezpieczny, o ile dostosujemy się do regulaminu i zasad bezpieczeństwa na tratwie. Każdy z członków załogi powinien odpowiadać za siebie i za innych. Wychodzimy z założenia, że mamy do czynienia z osobami, które zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą bezmyślny kontakt z wodą bez względu na miejsce.

Ci, co znają Biebrzę wiedzą, że jest to rzeka nizinna, spokojna, meandrująca i idealnie nadaje się na spływy tratwami. Nie znajdziemy na niej żadnych jazów, powalonych drzew czy konarów, wodospadów lub innych zagrożeń, które by utrudniały spokojny spływ tratwami. Cała trasa spływu Biebrzą jest spławna nawet jak stan wody w Biebrzy jest niski. Zanurzenie tratwy wynosi około 10-15 cm i przez kilkanaście lat naszej działalności nie było sytuacji, że tratwa ugrzęzła gdzieś na mieliźnie.

Uwaga!!! Obalamy też mit, że odcinki spływu w Górnym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego są niespławne np.: ze względu na bardzo niski stan wody, że koryto rzeki jest wąskie lub zarośnięte do tego stopnia, że tratwy nie przepływają - to jest całkowita nieprawda. Tratwy przepływają bez problemu na odcinkach Kamienna Nowa - Sztabin i Sztabin - Jagłowo oraz dalej.

Budowa naszych tratw została również przemyślana pod kątem bezpieczeństwa, a jej konstrukcja została sprawdzona przez Żeglugę Śródlądową i spotkała się z opinią pozytywną.

 

Bezpieczeństwo na tratwie ogólne zasady:

 

Na tratwie nie należy spożywać alkoholu i innych środków odurzających.
Załoga zobowiązana jest do noszenia kamizelek asekuracyjnych.
W przypadku zaistnienia sytuacji wypadnięcia kogoś za burtę należy bezzwłocznie podać mu koło ratunkowe, które jest na wyposażeniu każdej tratwy.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i schodzenia z tarasu na pokład tratwy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na otoczenie źródeł otwartego ognia (grill, butla gazowa, świece).
Na noc tratwę należy cumować do brzegu i przestrzegać regulaminu Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Skakanie do wody z tarasu obserwacyjnego jest zabronione.
Na tratwie może przebywać max. 6 osób, a na tarasie obserwacyjnym jednorazowo max. 2 osoby.
Dzieci przebywające na tratwie muszą być pod stałym nadzorem dorosłego opiekuna.
Palenie tytoniu dozwolone jest poza miejscami noclegowymi.