Wędkarstwo nad Biebrzą.

Biebrza to rzeka o charakterze nizinnym. Ryby występujące w niej i jej dopływach są charakterystyczne dla rzek o spokojnym nurcie. Liczebność i biomasa ryb jest tu znacznie wyższa niż w innych nizinnych rzekach Polski. Dzięki temu Biebrza stanowi istny raj dla wędkarzy.

Jakie ryby występują w Biebrzy?

W rzece Biebrzy możemy spotkać prawie 40 gatunków ryb. Są to między innymi: szczupak, okoń, płoć, leszcz, kleń, jaź, wzdręga, karaś, karp, amur, sum, miętus, lin, krasnopióra, boleń, okleja. Na szczególną uwagę zasługuje też występowanie w Biebrzy bardzo rzadkiej ryby - świnki pospolitej. Ten typowy dla rzek podgórskich gatunek, nie był oficjalnie notowany w Biebrzy od lat 70 - tych ubiegłego wieku. Oraz wielką rzadkość: minoga ukraińskiego - gatunku charakterystycznego dla wschodniej części Morza Czarnego.

Jak wędkować i na co łapać w Biebrzy?

Nad Biebrzą można spotkać zarówno wędkarzy łowiących na spławik, grunt, jak i spinning. Rzadkością są wędkarze łowiący na muchy. Wędkarze łowiący na spławik oraz z gruntu przeważnie zakładają na haczyk: robaka białego, robaka czerwonego, kukurydzę, rosówkę lub ciasto. Natomiast wędkarze spinningowi polecają stosowanie przynęt mocno odblaskowych i fosforyzujących. Z błystek małe obrotówki i wahadłówki. Kopyta, twistery łowne na Biebrzy są w kolorach bardzo agresywnych, często fosforyzujące - czerwony, pomarańczowy, żółty.

Wędkując na Biebrzy należy pamiętać, że jest to łowisko znajdujące na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego i wymagane jest wykupienie licencji wędkarskiej.

Informacje praktyczne.

Licencje na połów ryb w Biebrzańskim Parku Narodowym można nabyć u nas na miejscu.

 Za zdanie rzetelnie wypełnionego rejestru połowów, wędkarzowi przysługuje bonifikata w wysokości 10 zł przy zakupie rocznej licencji na następny rok, jednak nie później niż do 30 czerwca.

Z obowiązku wykupienia zezwolenia na amatorski połów ryb zwolnione są osoby, które w danym roku kalendarzowym przekroczą wiek 70 lat.

Sprzęt pływający, jakim dysponujemy (tratwy biebrzańskie oraz łódź wędkarska) są zarejestrowane do połowu ryb.

Istnieje możliwość wypożyczenia wędek (do amatorskiego połowu ryb) u nas w Biebrza24.

Sklep wędkarski znajduje się w Sztabinie (około 1 km od naszej bazy).

Ceny licencji wędkarskich obowiązujących w Biebrzańskim Parku Narodowym znajduje się w cenniku.

Galeria zdjęć - Wędkowanie w Biebrzy