Spływy tratwami Biebrzą
Spływy tratwami Biebrzą

Spływ tratwą po meandrach rzeki Biebrzy.

Wyszukiwarka internetowa, encyklopedia, czy też przewodnik turystyczny mogą opisać w tysiącach  słów, liczb i obrazów ten wyjątkowy zakątek na ziemi. Słowa nie oddadzą jednak szumu trzcin, rechotu żab czy emocji, które towarzyszą każdemu, kto podejmie wyzwanie przemierzenia tratwą tej, tylko z pozoru zwyczajnej rzeki zwanej często polską Amazonką.

Nasza oferta spływów tratwami

W naszej ofercie wyróżniamy spływy krótkie jednodniowe, które trwają od 2 do kilku godzin oraz kilkudniowe.
My proponujemy wybrać spływ tratwą kilkudniowy bo tylko wtedy tak naprawdę można poczuć tę przygodę. Jednak pamiętaj, że to TY sam wybierasz ile czasu chcesz spływać tratwami. Możesz też wybrać z naszej oferty jeden z gotowych już pakietów.

Tratwą po Biebrzy

Dzięki tratwie, wyposażonej w niezbędny poszukiwaczom przygód ekwipunek, udaje się, niekiedy po raz pierwszy w życiu, stawić czoła nieujarzmionej przyrodzie w Biebrzańskim Parku Narodowym, a często nawet zaprzyjaźnić z mieszkańcami łąk, bagien i szuwarów, których niezliczone grono zamieszkuje Dolinę Biebrzy. Każda chwila spędzona na tratwie, bez względu na pogodę czy porę dnia, sprawi, że w pamięci śpiących w namiocie, na górnym pokładzie piratów już na zawsze pozostanie blask porannego, witającego ich słońca. Satysfakcja z wpłynięcia w kolejny, tajemniczy zakręt czy zobaczenie orła bielika szybującego w świetle zachodzącego słońca jest nie do opisania. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, jak wiele niepowtarzalnych wspomnień można wynieść z kilkudniowego spływu Biebrzą, drewnianą tratwą, z dala od zgiełku wielkich kurortów, bez telefonu, zegarka czy też komputera, z sercem bijącym w rytmie wyznaczanym przez matkę Naturę.

Spływy tratwami, bo o nich mowa organizowane są na Biebrzy.

Spływ tratwą po Biebrzy to niebanalny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny, przyjaciół czy też znajomych. To również gwarancja przeżycia niesamowitej przygody w  Biebrzańskim PN.

Ta nietuzinkowa atrakcja turystyczna przyciąga z roku na rok coraz więcej  turystów, którzy w sposób aktywny i oryginalny chcą poznać ten region Polski. Najbardziej cieszy nas to, że nasi Goście wracają przywożąc z sobą swoich znajomych, rodziny, kolegów i koleżanki z pracy. Dzięki temu wiemy, że to, co robimy ma sens.

Spływając tratwą po naturalnie utworzonej przez naturę rzece, bez śladów cywilizacji wokół, bez wszechogarniającego nas zgiełku, hałasu, potoku złych informacji, podczas podróży tratwą można  przestać myśleć o własnych codziennych problemach, przestać myśleć o całym świecie i skupić się tylko na tratwie i na obcowaniu z naturą, oraz na tym, co tu i teraz. Możemy oddać się kontemplowaniu przyrody, z dachu tratwy  podglądać zwierzęta, ptaki, których tu nie brakuje, łowić ryby, po prostu wyciszyć się i odpocząć. Każdy z nas tego potrzebuje.

Spływ tratwą w bpn to wspaniała przygoda, niezwykłe doświadczenia, swoista szkoła życia. Każdy musi sam wypracować najlepszą metodę płynięcia tym drewnianym domkiem. Tu przydają się takie cechy jak pomysłowość, samodzielność, umiejętność radzenia sobie w niecodziennych sytuacjach, spokój, doświadczenie życiowe i przede wszystkim umiejętność i chęć współpracy całej załogi. Ale gwarantujemy, że wszystkie te przeżycia przydadzą Wam się, gdy powrócicie już do cywilizacji i codziennego życia, pracy.

Tratwa to bardzo oryginalny środek transportu ułatwiający podglądanie natury, zwierząt, bez ingerencji w ich życie. Porusza się spokojnie, cicho i dostojnie, co bardzo pomaga w obcowaniu z dziką przyrodą.

Tratwa biebrzańska to taki pływający, drewniany domek z sypialnią, jadalnią oraz punktem widokowym znajdującym się na jej dachu. Tratwa jest jednocześnie miejscem do  spania, przygotowania posiłków, znakomitym punktem obserwacyjnym, pomostem do wędkowania i kąpieli. Tratwa stwarza idealne warunki do opalania, a także do grilowania i  biesiadowania. Na naszych tratwach mieści się 6 osób.

Nocleg na tratwie, biesiadowanie z grillowaniem, kąpiel w Biebrzy w dowolnym miejscu i czasie, wędkowanie i smażenie świeżo złowionej rybki we własnym gronie, to niepowtarzalne uroki pobytu na tratwie i poznanie piękna Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Biebrza, tratwy czysta woda, Kanał Augustowski, bagna, mokradła, bagienne krajobrazy, dziewicza przyroda, dzikie zwierzęta takie jak łosie, sarny, mnóstwo dzikiego ptactwa wodno - błotnego, niespotykane ilości bocianów, niesamowita sceneria, bajkowe wschody i zachody słońca, niesamowita przygoda odbywająca się na niesamowitej rzece to wszystko i o wiele więcej w ofercie mamy i obiecujemy Wam niezapomniane przeżycia i wspaniałe wspomnienia na przyszłość.

Spływ tratwą Biebrzą, a spływy Dunajcem.

Ci, którzy chcą spędzić aktywnie czas w górach i niekoniecznie wystarczy im spacer po Krupówkach w Zakopanem często wybierają się nad Dunajec. Turyści, którzy spływali już kiedyś tratwą, a raczej łodziami pychowymi po Dunajcu wiedzą, jak bardzo spływ tratwami po Dunajcu różni się od przygody na naszych, biebrzańskich tratwach. Tradycja tamtejszych spływów sięga XIX wieku. Dunajec to rzeka górska, posiadająca duże spadki, oraz prędkość przepływu wody. Najbardziej popularna trasa  spływów to Sromowce Niżne - Szczawnica. W trakcie spływu niezbędni są flisacy, gdyż tamtejsze spływy to spływy flisackie i to również odróżnia je od biebrzańskich. Flisacy, którzy sterują tratwami, pokazują turystom najciekawsze miejsca i opowiadają o  Tatrach, Pieninach.  Tamtejsze spływy to najlepszy sposób na zwiedzenie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycyjny spływ rzeką Biebrzą to zupełnie inna bajka. Biebrza to rzeka nizinna, bardzo spokojna i silnie meandrująca zwłaszcza w Górnym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nadaje się idealnie do spływów rodzin z dziećmi, spływów w ramach firmowych integracji,  jak również dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakiem lub tratwą.