Żubr w Biebrzańskim Parku Narodowym

Żubr w Biebrzańskim Parku Narodowym – Trzyrzeczki

Żubr nad Biebrzą w kompleksie lasu Trzyrzeczki (Górny basen Biebrzańskiego Parku Narodowego)

Żubr w Biebrzańskim Parku Narodowym

Żubr europejski - jeden z największych lądowych ssaków Europy, to gatunek imponujący przede wszystkim rozmiarem. W naszym kraju żyje ponad 2 tys. żubrów, z czego blisko połowa, w województwie podlaskim - głównie w Puszczy Białowieskiej.

Populacja żubrów z roku na rok jest coraz większa, dlatego też zjawiska migracji niewielkich grup lub pojedynczych osobników w poszukiwaniu nowych terytoriów stają się coraz częstsze.

Pomimo, iż żubr europejski nie stanowi stałego elementu fauny Biebrzańskiego Parku Narodowego, to zwierzęta te zaobserwowano nad Biebrzą już kilka lat temu. Były to jednak bardzo sporadyczne spotkania. Obecnie coraz częściej można zobaczyć żubry odwiedzające tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego. Można śmiało powiedzieć, że są to już dość regularne wizyty, a nie tylko pojedyncze przypadki.

Powodem tego jest nowa populacja żubra z pobliskiej Puszczy Augustowskiej i Puszczy Knyszyńskiej. Dowodem takich odwiedzin jest ten młody, piękny samiec, którego w ostatnich miesiącach uchwyciła fotopułapka BbPN. Regularnie odwiedza on kompleks lasu Trzyrzeczki w Górnym Basenie Biebrzańskiego Parku Narodowego zwanym też Basenem północnym.

Jeżeli chcesz odwiedzić żubra w BbPN w Górnym Basenie Biebrzy i szukasz noclegu to poznaj naszą ofertę - Noclegi nad Biebrzą.

Pamiętajcie, jeżeli uda się Wam spotkać żubra lub inne zwierzę na biebrzańskim szlaku turystycznym to zachowajcie przede wszystkim bezpieczny dystans i zdrowy rozsądek. Nie traktujcie zwierząt spotkanych w Parku jak domowych pupili. To są dzikie zwierzęta, które mogą reagować w nieprzewidywalny, niebezpieczny sposób, często broniąc siebie lub swoje potomstwo. Dlatego ostrzegamy przed zbytnim zbliżaniem się i niepokojeniem zwierząt.

Cieszmy się, bo to są widoki unikalne i dające dużo emocji, lecz nie przekraczajmy granicy i dbajmy o własne bezpieczeństwo.

 

Przez Biebrza24 Informacje