Spływy Biebrzą

Spływy Biebrzą

Spływy Biebrzą

Spływy BiebrząSpływy Biebrzą to fascynująca podróż przez jeden z najdzikszych i najbardziej  malowniczych obszarów Polski. Biebrza to malownicza rzeka w północno-wschodniej Polsce, to raj dla miłośników przyrody i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku mają do wyboru dwie najbardziej popularne opcje eksploracji Biebrzy: spływy kajakowe oraz spływy tratwami.

Takie spływy to najlepsza forma integracji z naturą. Nad Biebrzę można przyjechać o każdej porze roku, gdyż każda oferuje coś innego, coś wyjątkowego. Spływy rzeką Biebrzą stanowią niezapomnianą przygodę dla miłośników natury i spokoju. Biebrza, płynąca przez malownicze obszary Podlasia, oferuje niezrównane widoki na dziką przyrodę. W trakcie spływu można obserwować różnorodne gatunki ptaków, oraz unikalne rośliny bagiennego ekosystemu. To rzeka wyjątkowa, jedyna taka, niepowtarzalna. Jej urok polega przede wszystkim na jej dzikości.

Biebrzański PN  podzielony jest  na 3 baseny i każdy z nich jest inny. Górny basen BbPN od źródeł Biebrzy, aż do miejscowości Dębowo, gdzie Kanał Augustowski wpada do Biebrzy i jest naturalnie zachowanym, dzikim basenem, nigdy nie był regulowany przez człowieka. Świadczą o tym piękne meandry rzeki, ale również fakt, iż zabudowania miejscowości są bardziej oddalone od rzeki i cywilizacja nie wdziera się do nieskażonej natury, sławnej na skalę europejską.

Środkowy basen jest bardziej „ucywilizowany” o czym mogą świadczyć miejscowości położone bliżej rzeki. Jest bardziej dostępny z lądu i ruch turystyczny jest tutaj bardziej widoczny. Basen środkowy oraz dolny to już odcinki, w których człowiek ingerował w koryto rzeki Biebrzy.

Meandry Biebrzy świadczą o jej wolności, dodają jej piękna i naturalności. Te walory zachęcają do spływów tą ”polska Amazonką”.

Spływy kajakowe

Spływy kajakoweSpływy kajakowe w  sercu Polski, tam gdzie natura wciąż jeszcze rządzi, to niezapomniane doznania dla miłośników kajakarstwa. To ekscytująca przygoda dla osób poszukujących aktywności fizycznej i bliskiego kontaktu z rzeką, cieszą się one ogromną popularnością, oferując niezapomniane doświadczenia zarówno na krótkich, jak i dłuższych trasach.

Spływ Biebrzą to wyjątkowa podróż przez jedno z najbardziej dzikich i malowniczych miejsc w kraju. Ta nieskażona natura kusi kajakarzy swym spokojem i niezwykłym pięknem. Trasa spływu prowadzi przez obszary chronione, co podkreśla znaczenie ochrony tych unikatowych terenów. To również doskonała okazja do wyciszenia się w otoczeniu dzikiej przyrody oraz do zdobycia niezapomnianych wspomnień z bliskiego kontaktu z naturą.

Podczas spływu kajakarze mogą delektować się malowniczymi krajobrazami torfowisk i rozległych równinnych łąk, które otaczają rzekę. Niezależnie od pory roku, spływy kajakowe Biebrzą zawsze oferują coś wyjątkowego. Wiosną zachęcamy do takich spływów, ponieważ to wtedy jest najlepszy czas na obserwację ptactwa, a przyroda budzi się do życia po zimowej drzemce. Setki gatunków ptaków wodno - błotnych, gatunki, które występują tylko tutaj z uwagi na wyjątkowe tereny, siedliska, wszystko to co roku przyciąga prawdziwych pasjonatów dzikiej natury, ornitologów. Jesień natomiast to idealny czas na obserwację ptaków szykujących się do odlotu. Sejmiki bocianów, przeloty kluczy żurawi tworzące spektakularne zjawisko na niebie to prawdziwa gratka dla miłośników natury. Jesienne wieczory natomiast wypełniają odgłosy dobiegające z lasów, gdyż właśnie wtedy ma miejsce bukowisko i rykowisko. Spływ kajakiem zapewnia dyskretne wtopienie się w ten rytm przyrody, pozwala chociaż na chwilę stać się częścią tego wspaniałego świata roślin i zwierząt.

Dla wszystkich tych, którzy pragną oderwać się od miejskiego zgiełku i zintegrować się z naturą , spływy kajakowe po Biebrzy są idealną opcją. To nie tylko podróż, to prawdziwa przygoda, która pozostanie w pamięci na długo po zakończeniu wyprawy.

Spływy tratwami

Spływy tratwamiSpływy tratwami to również doskonała okazja do relaksu i oderwania się od codzienności. Otoczenie pełne ciszy i spokoju sprzyja wyciszeniu umysłu i zrelaksowaniu się na łonie natury. Nie trzeba być doświadczonym żeglarzem, by wziąć udział w spływach tratwami po Biebrzy. Wyprawy są dostosowywane przez nas do różnych poziomów umiejętności i potrzeb uczestników, dlatego każdy może bez obaw wyruszyć w tę podróż.

Na tratwie nie liczy się czas, ale, możliwość  integracji z naturą, możliwość odczuwania  wszystkimi zmysłami otaczającej nas przyrody. Spływ tratwą jest zupełnie inny niż kajakiem. Tratwą nie pokonuje się dużych dystansów, jest wolniejsza, stabilniejsza, zapewnia coś, czego kajak nie posiada. Tratwa to taki pływający domek, na jej pokładzie możemy czuć się stabilnie i bezpieczne, jest tam miejsce do spania, jest stół przy którym możemy biesiadować, na dachu możemy oddawać się kąpielom słonecznym oraz obserwacjom przyrody. Dla miłośników  ryb spływ tratwą jest znakomitą okazją do łowienia, a później również do grillowania złowionej rybki. Tratwy są idealne dla rodzin z dziećmi oraz większych grup.

Rzeka Biebrza, uznawana za jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce, zaprasza do tej niezapomnianej przygody w postaci spływów tratwami. To unikatowe doświadczenie pozwala na bezpośredni kontakt z dziką naturą i pięknem Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Spływy tratwami natomiast to doskonała opcja dla tych, którzy wolą spokojniejszy rytm podróży i chcą delektować się otoczeniem bez większego wysiłku fizycznego.

Spływy Biebrzą jednodniowe i kilkudniowe w Biebrzańskim Parku Narodowym

Spływy jednodniowe stanowią idealną opcję dla tych, którzy chcą najpierw spróbować, jak wygląda taki spływ. Przez kilka godzin mogą oni podziwiać bogactwo rzeki, faunę i florę. Zazwyczaj wracają na spływy dłuższe. Podczas spływu można spotkać dzikie zwierzęta, takie jak bobry, żurawie czy orły bieliki, co czyni to doświadczenie jeszcze bardziej ekscytującym.

Natomiast spływy kilkudniowe to prawdziwa wyprawa przez dzikość Biebrzańskiego Parku Narodowego. W trakcie kilku dni na spływie można docenić nie tylko piękno przyrody, ale również zrozumieć jej delikatną równowagę ekologiczną oraz zajrzeć w głąb  samego siebie.

Spływ to także świetna okazja dla miłośników fotografii.  Każdy zakręt rzeki otwiera nowe możliwości fotografowania i odkrywania unikalnych widoków.

Bez względu na to, czy wybierasz się na jednodniową wycieczkę czy kilkudniową wyprawę, spływ po Biebrzy to niezapomniane przeżycie, które pozwala oderwać się od codzienności i zanurzyć w pięknie natury.

Warto jednak  pamiętać również o bardziej przyziemnych sprawach. Każdy spływ wymaga od Was odpowiedniego przygotowania się. Odpowiedni strój, nakrycie głowy, coś do zjedzenia i oczywiście do picia to takie podstawowe ABC spływu. Dobrze jest także skorzystać z usług lokalnych firm - wypożyczalni. Miejscowi najlepiej znają dany teren i posiadają odpowiednią wiedzę na temat rzeki i jej okolic.

Podsumowując, spływy jedno i kilkudniowe po Biebrzy to nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu, ale również okazja do poznania jednego z najpiękniejszych zakątków Polski i zachwycenia się jego dziką urodą.

Przez Biebrza24 Informacje