Jak przygotować się do spływu kajakowego

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

Jak przygotować się do spływu kajakowego?

Jak przygotować się do spływu kajakowego

Postaramy się Wam odpowiedzieć na dość często zadawane pytanie, a mianowicie - jak się odpowiednio przygotować do spływu kajakowego?

Zapewne wiecie, że spływy kajakowe to wspaniała zabawa i przede wszystkim aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Ale jak się zabrać do tego? Uwierzcie, że takie przygotowanie do spływu to nic trudnego.

Wybierz szlak wodny, którym chciałbyś płynąć (weź pod uwagę skalę trudności i swoje umiejętności). Jeżeli zaczynasz przygodę z kajakiem polecamy Ci spływ Biebrzą. Rzeka, spokojna, meandrująca (więc nie ma opcji by się nie nauczyć skręcania i manewrowania kajakiem). Ponadto na Biebrzy nie ma przenosek, ani żadnych niemiłych niespodzianek i zagrożeń. Przepiękna flora i fauna Biebrzańskiego Parku Narodowego jest tylko dopełnieniem Waszej przygody.
Wyznacz początek i koniec spływu kajakowego, jest to bardzo ważne, żeby ktoś z twojej grupy nie został po ciemku na rzece.
Jeżeli płyniesz z grupą, omów z nią wcześniej trasę i termin spływu, żeby uniknąć nieporozumień. Dostosuj trasę spływu do najsłabszej osoby.
Pamiętaj, aby niepełnoletni spływowicze byli zawsze pod opieką osoby dorosłej lub opiekuna.
Jeżeli planujesz kilkudniowy spływ z noclegiem pod namiotem, zabierz niezbędne rzeczy, które przydadzą się na spływie kajakowym. Co zabrać na spływ kajakowy?
Zabierz ze sobą dużo jedzenia, podczas spływu organizm szybciej spala kalorie i będzie Ci doskwierał głód.
Zabierz ze sobą dużo zwykłej wody mineralnej i uzupełniaj płyny podczas spływu, gdyż zdarzają się przypadki odwodnienia organizmu na spływach kajakowych.
W trakcie spływu będziesz wystawiony na ostre słońce, którego działanie przez to, że promienie dodatkowo odbijają się od tafli wody, jest jeszcze silniejsze. Dlatego ważne jest, aby zawsze osłaniać głowę, nosić okulary przeciwsłoneczne i używać kremów z filtrem. Można założyć też przewiewne ubranie, które osłoni nasze ciało.
Zabierz ze sobą apteczkę z bandażami, plastrami wodą utlenioną na jakieś skaleczenia, zadrapania, otarcia, które mogą wystąpić podczas spływów.
Przydadzą się też mocne worki foliowe, aby spakować w nie rzeczy, które zabierzecie do kajaka w razie deszczu wszystko będzie suche.
Rzeczy w kajaku porozkładaj tak, aby kajak był równomiernie obciążony łatwiej się steruje kajakiem i jest bardziej stabilny na wodzie.
Twój stan zdrowia musi umożliwiać udział w spływie, odbywa się on na własną odpowiedzialność.
Indywidualnie lub grupowo możesz ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, są to bardzo niewielkie koszty.
Zawsze licz się z możliwością wywrotki kajaka. Osoba nieumiejąca pływać, podejmuje ryzyko, wsiadając do kajaka i obowiązkowo powinna mieć założony kapok. Osoby umiejące pływać powinny liczyć się z ograniczeniem swoich możliwości przez warunki panujące na danej rzece i niezależne od nas. Dlatego mimo super umiejętności pływackich powinny mieć założony kapok.
Pamiętaj! Jeżeli w kajaku płynie z Tobą dziecko, to w razie wywrotki w danym momencie jedna osoba dorosła będzie w stanie ratować tylko jedno dziecko.
Płynąc z grupą staraj się od niej nie odłączać.
Płynąc w grupie warto wyznaczyć osobę, która płynie jako pierwsza tzw. pilot i osobę, która płynie jako ostatnia (zamyka grupę). Te osoby powinny mieć ze sobą kontakt tel. i informować się wzajemnie o sytuacji podczas spływu. W taki sposób zapewnicie słabszym i mniej sprawnym większe bezpieczeństwo.
Pomimo dobrej zabawy traktuj spływ, rzekę oraz bezpieczeństwo swoje i innych osób bardzo poważnie. Nie masz wpływu na naturę, która Cię otacza i rządzi się swoimi prawami nie lekceważ tego.
Nigdy nie pływaj w nocy i dobieraj trasę tak, aby najsłabszy uczestnik bez problemu pokonał dany dystans.
Nigdy nie wsiadaj do kajaka będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Przed spływem dowiedz się jak najwięcej o szlaku, którym chcesz płynąć i co może Cię na nim spotkać. Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli napotkasz na spiętrzenia wody, sztuczne progi wodne, tamy, młyny, konary, drzewa powalone, przepompownie.
Kajak to mała łódka, więc zawsze ustępuj drogi większym jednostkom pływającym. Na wodzie większy ma pierwszeństwo.
Zachowaj odpowiedni odstęp od innych jednostek pływających.
Pamiętaj o odpowiednim ubraniu zwłaszcza przy złej pogodzie i zimnej wodzie. Właściwe ubranie nie może krępować ruchów i być zbyt ciężkie.
Zachowaj ciszę i odpowiednią odległość przepływając obok wędkarzy, aby nie zahaczyć o żyłkę, spławik lub nie pociągnąć ze sobą ich wędki.
Zwracaj uwagę na innych i pomagaj im w razie potrzeby.
Przed wypłynięciem dokładnie ułóż rzeczy w kajaku i bardzo dobrze zabezpiecz przed zalaniem, a zwłaszcza dokumenty, pieniądze, telefon komórkowy czy aparat.
Staraj się wsiadać do kajaka w momencie, kiedy leży on całkowicie na wodzie, aby uniknąć poważnego uszkodzenia sprzętu.
W kajaku siedź spokojnie, nie wykonuj nerwowych ruchów i pod żadnym pozorem nie wstawaj w momencie, kiedy kajak jest już na wodzie. Ponad 90% wywrotek spowodowanych jest wstawaniem w kajaku (utrzymanie środka ciężkości na wodzie w kajaku graniczy z cudem).
Umiejętnie dobijaj do brzegu i zachowaj szczególną ostrożność przy wysiadaniu z kajaka.
Pozostawiaj miejsce biwakowania w co najmniej takim stanie jak zastałeś i dbaj o ochronę środowiska.
Nocuj i rozpalaj ogień tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Spływając w Parkach Narodowych, Rezerwatach Przyrody itp. zapoznaj się z regulaminem obowiązującym na danym terenie.

Przez Biebrza24 Informacje